تاسیسات گرمایی, موتورخانه

تأسیسات گرمایشی موتورخانه ساختمان

 • از بخش های حساس و مهم یک ساختمان ،تاسیسات گرمایشی موتور خانه ساختمان است  و برای داشتن یک ساختمان گرم و داشتن آب گرم برای استفاده باید با موتور خانه ساختمان و قسمت های تشکیل دهنده آن اشنا باشیم تا در صورت وجود مشکلات جزئی آن را برطرف کنیم و بتوانیم مجموعه کار های نگهداری و استفاده را به بهترین حالت انجام دهیم با تغییر نوع سبک زندگی و تجهیزات گرمایشی داشتن  تأسیسات ساختمان و گرمایشی موتورخانه ها بسیار مورد نیاز است .

  طراحی و تولید و خدمات نگهداری و تعمیر  تجهیزات کاربردی تأسیسات گرمایشی ساختمان از دیرباز مورد توجه شرکت های کوچک و بزرگ سازنده تجهیزات تأسیسات حرارتی قرار گرفته و به مرور زمان عوامل زیادی دست به دست هم داده اند تا بتوان بهترین محصول را برای ایجاد گرمای مطبوع ساختمان انتخاب نمود.

  در این سری از  مقالات مخزن شوفاژ  قصد داریم به معرفی انواع تأسیسات گرمایشی موتورخانه  ساختمان و نحوه محاسبه، انتخاب، کارکرد و استفاده از آنها بپردازیم.

   

  معرفی انواع تأسیسات گرمایشی موتور خانه مرکزی ساختمان

  پکیج گرمایشی ساختمان

  یکی از تجهیزات گرمایشی پر مصرف در فصول سرد پکیج گرمایشی است که پکیج گرمایشی همانند  موتورخانه ای کوچک را در منازل و ساختمان های اداری ایفا نماید.

  وظیفه کلی پکیج ها تأمین آبگرم مصرفی ساختمان و تأمین حرارت لازم برای گرمایش رادیاتورها می‌باشد. واز مزایایی پکیج گرمایشی این است که  دیگر نیازی به تاسیسات موتورخانه مرکزی نمی‌باشد و در نتیجه ، تامین فضا برای نگهداری ،هزینه های لوله کشی و تأمین دیگ و مشعل و … جهت احداث تاسیسات موتور خانه ساختمان و گرمایشی موتورخانه مرکزی از بین می رود .

   

  رادیاتور :

  رادیاتور برای توزیع گرمای لازم در منازل مسکونی و محیط های اداری بسیار مناسب و کارآمد می باشد. آب گرم تامین گرمایش رادیاتورها یا در پکیج همان واحد و یا در تاسیسات گرمایشی موتورخانه مرکزی ساختمان تولید می گردد .

  رادیاتور ها انواع مختلفی دارند که مهم ترین آن ها عبارتند از :

  • رادیاتورهای آلومینیومی
  • رادیاتورهای پنلی
  • رادیاتورهای فولادی
  • رادیاتورهای برقی

  رادیاتور آلومینیومی :

  رادیاتور آلومینیومی معمولا از آلیاژ آلومینیوم تمام دایکاست، یا اکسترود و یا دایکاست اکسترود و به صورت پره ای ساخته می شود. بطور کلی شرکت های تولید کننده رادیاتور آلومینیومی، محصولات خود را به صورت 5 پره، 7 پره و 10 پره تولید و عرضه می کنند.

   

  رادیاتور فولادی :

  نوع دیگری از رادیاتورها ،رادیاتورهای فولادی می باشند . همان طور که از اسم این رادیاتور مشخص است این رادیاتور ها از جنس ورق فولادی و با رنگ آمیزی الکترو استاتیک ساخته می شوند و از نظر زیبایی ظاهری، توان رقابت با زیبایی رادیاتورهای آلومینیومی پره ای را ندارند. اما می توان گفت  مزیت بزرگ رادیاتورهای فولادی توان انتقال حرارتی بالا و قیمت مناسب آن‌ها نسبت به رادیاتور های دیگر می‌باشد.

   

  رادیاتور پنلی :

  این رادیاتورها نوعی از  رادیاتورهای فولادی به حساب می آیند ومی توانند  گرما را به طور یکنواخت انتقال دهند  . رادیاتورهای پنلی علاوه بر توزیع یکنواخت گرما، با انواع دکوراسیون ها همخوانی و از هر دو طرف قابلیت نصب دارند. اما باید توجه داشت که از معایب این رادیاتورها ها این است به دلیل جنس فولادی این رادیاتورها، امکان زنگ زدگی و سوراخ شدن آنها در بلند مدت، خصوصا در محیط های مرطوب زیاد است.

   

  رادیاتور برقی :

  رادیاتورهای برقی در ظرفیت ها و ظاهر متفاوت طراحی و ساخته می شوند . استفاده از این رادیاتورها در مناطقی که کمبود سوخت های فسیلی مثل گاز و گازوئیل وجود دارد، می تواند گزینه  مناسبی باشد.

  هیتر :

  هیترها در انواع برقی خانگی، گازی، گازوئیلی، دوگانه سوز (گازی و گازوئیلی) و نفتی تولید می شوند و بدون نیاز به تامین آبگرم در تاسیسات گرمایشی یا موتورخانه مرکزی ساختمان، بطور مستقل امکان تامین گرمای مورد نیاز در فضای مورد نظر را دارند.

  مبدل حرارتی :

  مبدل های حرارتی یکی از پرمصرف ترین تجهیزات در تأسیسات حرارتی  موتور خانه بوده که نقش اصلی در تبادل حرارت ایفا می کند.

  وظیفه مبدل حرارتی، تبادل گرما بین دو سیال (ماده روان ) است که این سیال ها معمولا، آب، روغن، گاز و یا حتی هوا می باشند.

  مبدل های حرارتی معمولا در سه نوع ساخته می شموند که عبارتند از  مبدل حرارتی پوسته و لوله، مبدل حرارتی صفحه ای و مبدل حرارتی پره ای .

   

  تأسیسات گرمایشی لازم برای راه اندازی موتورخانه :

  تا ایین بخش از مقاله به ببرسی قسمت های مختلف تاسیسات گرمایشی موتور خانه پرداختیم و این تجهیزات گرمایشی برای ایجاد گرمای مطبوع در ساختمان کافی نیست، برای ایجاد و راه اندازی یک موتورخانه، به انواع بیشتری از تأسیسات گرمایشی نیاز است تا بتوان برای مدت زمان طولانی از آنها استفاده کرد.

  دیگ چدنی (دیگ شوفاژ )

  دیگ های چدنی که به نام دیگ شوفاژ چدنی نیز شناخته می شوند، نسبت به دیگ های فولادی از فشار کار و راندمان جذب انرژی کمتری برخوردارند، ولی  مزیا آن این ات که بدلیل قابل تفکیک بودن پره ها، حمل آسان و دارا بودن قیمت پایین تر، معمولا در تأسیسات گرمایشی ساختمان و موتورخانه مرکزی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

   

  تأسیسات گرمایشی لازم برای راه اندازی موتورخانه

  دیگ فولادی آبگرم :

  دیگ های آبگرم فولادی نوع دیگری از دیگ های تاسیسات گرمایشی هستند که  با استفاده از احتراق و گرمای مشعل و دارا بودن سطوح جذب انرژی گرمایی بیشتر و راندمان حرارتی بالاتر، وسیله ای مناسب است که کاربردهای این نوع دیگ ها در تأمین گرمایش مورد نیاز در صنایع، استخرها و ساختمان ها می باشند.

  تأسیسات گرمایشی لازم برای راه اندازی موتورخانه

  لوله و اتصالات و شیر آلات موتورخانه

  انجام لوله کشی اصولی و استفاده از شیرآلات استاندارد می تواند به دوام تاسیسات موتورخانه مرکزی ساختمان بیفزاید، به همین دلیل باید از بهترین لوله ها و اتصالات ممکن استفاده کرد. لوله های مورد استفاده در تأسیسات ساختمان و موتوخانه مرکزی عمدتا از جنس لوله های مانیسمان، لوله های سیاه و لوله های گالوانیزه می باشند.

   

  مشعل در موتورخانه

  مشعل وسیله ایست که با ترکیب  مقدار معینی سوخت و هوا و احتراق این دو، انرژی سوخت را به انرژی گرمایی تبدیل می کند و اصطلاحا به آن قلب تأسیسات ساختمان اطلاق می گردد. مشعل‌ها از نظر مصرف سوخت به انواع گازوئیل سوز، گازسوز، مازوت سوز، دوگانه سوز (گاز و گازوئیل) و سه گانه سوز (گاز، گازوئیل و مازوت) تقسیم می شوند.

  تأسیسات ساختمان گرمایشی و موتورخانه

  پمپ آب وآبرسانی  تاسیسات

  پمپ ها وظیفه  جابجایی در سیستم گرمایشی موتور خانه را بر عهده دارند  و این پمپ ها وظیفه انتقال و تأمین آب مورد نیاز در تأسیسات آبرسانی را بر عهده دارند. پمپ های آب نیز از نظر اندازه و سایز، جنس پروانه و بدنه، دور موتور، محل و نحوه استقرار و … در انواع مختلف تولید می شوند.

  کاربرد پمپ سیرکولاتور  موتورخانه

  پمپ های سیرکولاتور برای گردانیدن آب گرم در تأسیسات گرمایشی یا آب سرد در تأسیسات سرمایشی ساختمان استفاده می شوند. پس از تأمین آبگرم در دیگ حرارت مرکزی ساختمان، این پمپ سیرکولاتور است که آب گرم را از دیگ موتورخانه به لوله های برای ایجاد گرمایش در رادیاتورها منتقل می کند.

   

   وظیفه یونیت هیتر  در موتورخانه

  وظیفه ایجاد گرمایش در سالن  هایی که دارای تاسیسات موتورخانه مرکزی هستند بر عهده یونیت هیترهاست.

  مزیت یونیت هیتر این است که  به دلیل دارا بودن فن هوادهی دارای قدرت حرارتی خیلی بالاست؛ این قدرت حرارتی بالا کمک می کند تا توزیع گرما در محیط های بزرگ و حتی با ارتفاع سقف بلند به صورت یکنواخت صورت بگیرد.

  در بخش گرمایشی و موتورخانه سایت  مخزن شوفاژ انواع بیشتری تجهیزات تأسیسات ساختمان گرمایشی و موتورخانه مانند منبع آب گرم کویلی،دوجداره و ذخیره سوخت، سختی گیرهای رزینی،  و … از برندهای معتبر و قابل دسترس در بازار تأسیسات ایران، بطور کامل با مناسب ترین قیمت تجهیزات موتور خانه و امکان ارسال سریع همراه با روش های محاسبه و توصیه های اجرایی و نصب هریک از آنها ارائه گردیده است.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *