لوله کشی

لوله کشی ساختمان ها چیست

 • لوله کشی ساختمان ها یکی از موارد مهم ساخت و ساز است که باید به آن توجه ویژه ای داشت زیرا بدون لوله کشی ساختمان نمی توان در محل سکونت داشته باشیدو باید طراحی آن به بهترین شکل و با کیفیت بالا برای ساختمان انجام شود که می توانید لوله کشی ساختمان های مسکونی و اداری و …را به افراد متخصص شرکت مخزن شوفاژ که نیروهایی متخصص و ماهر در این زمینه می باشند بسپارید.پس در ادامه اگر می خواهید  در زمینه انواع  لوله کشی ساختمان اطلاعات بیشتری را بدانید این مقاله را تا پایان آن مطالعه کنید پس همراه ما باشید.

   

  لوله کشی ساختمان چیست؟عملکرد آن به چه صورت است؟

   

  لوله کشی ساختمان چیست؟

  همانطور که در مطلب قبل به آن اشاره کردیم لوله کشی ساختمان یکی از کارهای اساسی می باشد و برای ساختمان های مسکونی و اداری لوله کشی ها متفاوت و بصورت جداگانه می باشد و هر سیستم لوله کشی برای هدفی انجام و هدف اصلی انواع لوله کشی ها برای ساختمان های مسکونی و غیر مسکونی با متریال ها مختلف آب رسانی و یا زهکشی آب و فاضلاب می باشد.دقت داشته باشید اگر لوله کشی ساختمان ها توسط مهندسین و افراد ماهر انجام شود می تواند عملکرد خوبی داشته باشد و همین عملکرد کمک زیادی به فشار آب ساختمان ها و باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود.لوله های ساختمانی پس از مدتی دچار زنگ زدگی و یا گرفتگی می شوند که این موارد باعث کاهش راندمان آب می شود پس باید لوله های قدیمی را با لوله های جدید تعویض کنیم تا فشار آب لوله ها درست شود.

   

  انواع لوله کشی ساختمان ها عبارتند از:

  لوله کشی ساختمان ها به 3نوع تقسیم می شود که انجام هر کدام از آنها باید توسط افراد با دانش و مهارت بالا انجام شود زیرا طراحی نامناسب باعث خطرات و موارد مختلفی مانند نشتی آب و یا بوی نامطبوع فاضلاب که این موارد باعث آزار و اذیت ساکنین می شود.

  • لوله کشی آب سرد و گرم
  • لوله کشی فاضلاب
  • لوله کشی آب باران

   

  لوله کشی ساختمان ها به چه صورت انجام می شود؟

   

  1.لوله کشی آب سرد و گرم:

  هدف از لوله کشی آب سرد و گرم برای ساختمان ها برای نوشیدن  شست و شو برای حمام و….صورت می گیرد.وظیفه اصلی لوله کشی ساختمان آب رساندن به داخل ساختمان ها می باشد که برای انجام و طراحی لوله های آب سرد و گرم باید از متریال ها مختلف و با کیفیت انجام شود تا دچار نشتی و یا آسیب هایی نشود تا آب به ساختمان ها منتقل شود.دو نوع لوله کشی آب سرد و گرم داریم:

  1.لوله کشی کلکتوری

  2.لوله کشی انشعابی

   

  لوله کشی کلکتوری:

  اگر بخواهیم برای سیستم لوله کشی ساختمان از دستگاهی بنام کلکتور که استفاده وکمک خوبی کند.

  لوله کشی انشعابی:

  اگر لوله کشی براساس انشعابات انجام شود با استفاده از شاخه های اصلی و فرعی اتصالات صورت می گیرند.

   

  2.لوله کشی فاضلاب:

  وظیفه اصلی لوله کشی فاضلاب در ساختمان ها این است که ضایعات ساختمان مانند شست شو و پخت و پز را به بیرون و فاضلاب های محلی منتقل کند.توجه داشته باشید که اگر لوله کشی فاضلاب ها با وسیله های با کیفیت و توسط افراد ماهر انجام شده باشد دیگر بوی نامطبوع فاضلاب حمام یا دستشویی و…به مشام انسان نمی رسد زیرا بوی نامطبوع می تواند آسایش ساکنین را بهم بریزد.

  در هنگام لوله کشی فاضلاب باید نکاتی را قبل ازلوله کشی به آن ها توجه داشته باشید:

  1.نصب کف شو در محل نصب پمپ ها و یا منبع های آب و در بالکن های مسقف یا بدون سقف

  1. این را بدانید که اگر منطقه شما دارای فاضلاب شهری باشد به هیچ عنوان نمی توانید کف شوهای تراس یا حیاط و…را به فاضلاب متصل کنید.

  3.استفاده از یک ونت تعبیه برای ساختمان هایی که آب باران بطور مستقیم در چاه ها تخلیه نمی شود برای جلوگیری از بوی نامطبوع فاضلاب می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

  4.در صورتی می توانید لوله های فاضلاب آشپزخانه را به حمام و دستشویی متصل کنید که یک ونت تعبیه برای رایزرها اجرا کرده باشید در غیر این صورت اتصال آنها ممنوع و نادرست می باشد.

  دقت داشته باشید اتصال فاضلاب ها باید براساس استاندارد ها و قوانین و رعایت نکات انجام شود.

   

  3.لوله کشی آب باران:

  یکی دیگر از انواع سیستم های لوله کشی ساختمان ها لوله کشی آب باران که وظیفه اصلی آن انتقال آب از داخل ساختمان به بیرون می باشد که می توان به وسیله موارد زیر آب را جمع آوری کرد:

  1.سقف   2.سطح   3.زیرخاک

  1.سقف:

  جمع آوری آب از داخل و خروج آن از داخل ساختمان ها می تواند با استفاده از سقف هایی که طراحی آن ها به گونه ای باشد که آب از داخل لوله هایی به بیرون منتقل شود و طرح و اندازه آن بستگی به شرایط آب و هوایی و بارندگی محیط دارد.

  2.سطح:

  برای جاهایی که سطح صاف دارند و آب روی آن ها جمع می شود باید برای سطح ها مقدار زاویه ای دهیم تا آب یک جا جمع نشود و آب به بیرون ساختمان منتقل شود.

  3.زیرخاک:

  برای ساختمان هایی که دارای زیرزمین می باشند باید از زهکش هایی برای تخلیه آب به بیرون ساختمان استفاده کنیم .

   

  انواع سیستم های لوله کشی بر حسب نوع جنس لوله:

  لوله کشی مسی

  لوله کشی پی وی سی(PVC)

  لوله کشی پکس  (PEX)

   

  لوله کشی و نوع جنس لوله های بکار رفته در لوله کشی ساختمان

  لوله کشی مسی:

  بیشترین استفاده از لوله کشی از جنس مس در سال های پیش انجام می شد ولی امروزه به دلیل قیمت های روزافزون مس استفاده از آن کم تر شده است ولی مصرف کنندگانی که زیبایی برای آن ها از اهمیت زیادی برخوردار می باشد  در لوله کشی هایی داخلی از جنس لوله مسی استفاده می کنند.لوله های مسی در اندازه های مختلف تولید و به فروش می رسند و این را بدانید که لوله های مسی حاوی سرب هستند.

   

  ویژگی های مهم استفاده از لوله های مسی:

  1.بادوام و عمرطولانی دارند به دلیل اینکه مس هستند.

  2.بعد از نصب لوله های مسی هیچ گونه نشتی نخواهند داشت.

  1. گرمای بالای حاصل از نور خورشید و یا آب گرمی که درون آن ها جریان دارد را تحمل می کند.

   

   لوله کشی پی وی سی:

  امروزه بیشترین مصرف در لوله کشی های ساختمان از جنس پی وی سی می باشد زیرا قیمتی ارزان تر جنس لوله های مسی دارد.لوله های پی وی سی برای آب گرم انتخاب مناسبی نمی باشند و دقت داشته باشید عیبی که این لوله ها دارند این است که اگر آب درون انها دچار یخ زدگی و یا منجمد شود باعث شکستگی لوله می شود.

  ویژگی های مهم استفاده از لوله های پی وی سی:

  1.قیمت مناسب

  2.به راحتی می توان لوله های پی وی سی را نصب و راه اندازی کرد.

  3.تحمل فشار بالا و بهترین خطوط برای تخلیه می باشند.

  4.لوله های پی وی سی دچار زنگ زدگی هم نمی شوند.

   

  لوله کشی پکس :

  استفاده از این لوله ها برای افرادی که در زمینه لوله کشی متخصص و ماهر می باشند مورد استفاده قرار می گیرد.یک نوع لوله کشی بنام لوله کشی پلی بوتیلن داریم که لوله کشی پکس هم مشابه و متقابل آن می باشد وبدانید که  لوله های پکس را با مشخصات لوله های پلی اتیلنی می شناسند.

   

  ویژگی های مهم استفاده از لوله های پکس:

  1.لوله های پکس در برابر مقاومت زیادی دارند.

  2.نصب و راه اندازی آن ها آسان می باشد.

  3.مقاومت بالا در برابر فشار زیاد دارند.

   

   

  کاربرد لوله کشی ساختمان ها:

  لوله کشی ساختمان برای انتقال آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد آن در آشپزخانه سرویس های بهداشتی و حمام وتاسیسات موتورخانه ای و اینکه برای لوله کشی های آب سرد وگرم برای آبگرمکن های دیواری می باشد.در سرویس های بهداشتی و حمام از لوله کشی فاضلاب برای دفع بوی نامطبوع و مایعات استفاده می کنند.مهم ترین کاربرد در اجرا و طراحی لوله کشی ساختمان ها به دو بخش آب و فاضلاب می باشد که باید توجه ویژه ای به لوله کشی آن ها داشته باشیم.

  در چه مواقعی به لوله کشی نیاز پیدا می کنیم؟

  به این توجه داشته باشید که لوله کشی ساختمان یکی از مهم ترین کارهایی است که باید در اوایل ساخت ساز کار آن را انجام دهیم.زیرا اگه لوله کشی برای ساختمان وجود نداشته باشد دیگر آبی هم برای شست وشو و یا آشامیدنی نیست و زندگی را تحت تاثیر و آسایش را از ساکنین می گیرد پس دقت کنید اگر کوچک ترین مشکلی برای لوله های آب و یا فاضلاب پیش آمد به سرعت آن را تعمیر کنید تا مشکلاتی برای ساختمان پیش نیاد.

   

  نکات مهمی که برای انجام لوله کشی  باید به آن ها دقت کنیم:

  لوله کشی آب و فاضلاب دارای نکات مهم و اساسی می باشند که باید پیش از نصب و انتخاب به آن ها توجه و درحین کار از آن ها استفاده کنیم.

  1.در هنگام لوله کشی برای آب به محیط مورد نظر توجه داشته باشید که بصورت روکار و یا توکار لوله ها را نصب کنید.

  2.در نصب لوله برای آب و هم چنین فاضلاب به شیب لوله ها دقت کنید چون اگر بر اساس استاندارد ها لوله ها شیب نداشته باشند آب به بیرون و یا داخل خانه نمی آید.

  3.از لوله هایی استفاده کنید که به مروز زمان دچار زنگ زدگی و یا خوردگی نشوند.

  4.برای لوله کشی ساختمان های اداری و مسکونی که ارتفاع زیاد می باشد احتمال دارد فشار آب کم باشد با نصب یک پمپ آب مشکل حل می شود.

   

  نکات مهمی که در هنگام لوله کشی باید به آن توجه کنیم

   

  هزینه و قیمت لوله کشی ساختمان ها:

  نصب و راه اندازی و اینکه متریال های استفاده شده در لوله کشی ساختمان ها با هم متفاوت می باشد.قیمت لوله کشی برای هر ساختمان و واحد مورد نظر آن بستگی به نوع و جنس و اندازه لوله کشی دارد و برای قیمت و هزینه به این نکته توجه کنید که اگر لوله کشی ساختمانی شما پیچیده و وقت زیادی برای انجام دادن آن نیاز باشد قیمت افزایش می یابد.

   

  نتیجه گیری کلی از این مطالب:

  همانطور که گفتیم سیستم لوله کشی در ساخت ساز اهمیت زیادی دارد که باید طبق استاندارد هایی صحیح انجام تا عملکرد مناسبی داشته باشند و باید لوله هایی را مورد استفاده قرار دهیم که مقرون به صرفه و در مصرف آب و اینکه فشار آب را تحمل کنند.لوله کشی آب و فاضلاب هر دو به یک اندازه برای یک ساختمان مهم می باشند زیرا عملکرد درست لوله ها می تواند باعث حفظ بهداشت و ایمنی درست در زندگی ساکنین شود.

   

  خدمات لوله کشی شرکت مخزن شوفاژ:

  اجرا و راه اندازی لوله های ساختمان باید طبق استاندارد هایی انجام تا آسیبی به لوله ها وارد نشود پس به افراد متخصص و ماهر برای اجرا و تعمیر لوله کشی های ساختمان نیاز است.شرکت مخزن شوفاژ با سابقه درخشان و دارای افراد متخصص و آموزش دیده در زمینه لوله کشی و تعمیرات است واین خدمات را در اسرع وقت و با تجهیزات با کیفیت و با قیمتی مناسب انجام و آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز می باشد.پس می توانید با مشاوران و متخصصان ما در این زمینه تماس گرفته و کمک بگیرید.

  خدمات لوله کشی شرکت مخزن شوفاژ

   

  خدمات شرکت ما:

  لوله کشی ساختمان ها و موتور خانه ها

  نصب و تعمیر پمپ و مخازن آب

  رفع نشتی ها و گرفتگی لوله ها

  نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی مانند آبگرمکن ها و پکیج ها وشوفاژ…

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای