منبع دوجداره

منبع دوجداره آب گرم چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است

منبع دو جداره آب گرم  (مخزن دوجداره )چیست ؟هنگام خرید منابع آبگرم چه نکاتی را باید رعایت کرد ؟ جنس و کاربرد منابع دوجداره شوفاژ چیست ؟ و سوالات مشابه این ممکن است برای شما پیش آمده باشد.

در این مقاله از سایت مخزن شوفاژبه بررسی و پاسخ به سوالات پرسیده می پردازیم تا شما عزیزان بهترین انتخاب منبع دوجداره برای سیستم گرمایشی ساختمان خود را دشته باشید .

یاد آوری می گردد در صورتی که با خواندن این  مقاله سوال و ابهاماتی داشتید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید .

منبع دوجداره آب گرم

منبع دوجداره آب گرم ساختمان به این علت نام گذاری شده است که ، این مخزن، متشکل از دوجداره ورق گالوانیزه فولادی است که در استوانه داخلی آن، آب شهری و در حدفاصل بین استوانه داخلی و خارجی، آب گرم دیگ حرارت مرکزی جریان می یابد.
منابع دوجداره یکی از انواع مبدل های حرارتی غیرمستقیم می باشند که در آن یک سیال که به عنوان واسط انتقال حرارت است(آب در سیستم گرمایشی ساختمان) در معرض تماس مستقیم با سطح گرمایشی(که در سیستم حرارت مرکزی، دیگ است)، انرژی گرمایی را جذب کرده و آن را به آب گرم مصرفی ساختمان انتقال می دهد.

طراحی و ساخت منبع دوجداره آبگرم

ساخت منابع  دوجداره آب گرم، به شکل افقی است و اغلب در موتورخانه های مرکزی ساختمان ها معمولا با تعداد واحد کمتر از ده، نصب و مورد استفاده قرار می گیرند.علاوه بر این افت فشار بسیار کم در منبع دوجداره کمک می کند که بتوان آب گرم مصرفی را تا چهار طبقه و فقط با یک لوله برگشت و بدون پمپ گرم نگه داشت.

معایب منبع دوجداره

می توان گفت که مشکل و ایراد اصلی استفاده از این نوع منابع آب گرم ، این است که در صورت بروز یک سوراخ یا نشتی کوچک در بین دو جداره داخلی و خارجی، معمولاَ امکان تعمیر آن وجود نداشته و تعمیر اصولی آن، سخت و دشوار است.

در صورت سوراخ شدن جدار داخلی منبع، آب به سیستم گرمایشی ساختمان، نفوذ کرده و در نتیجه آب از منبع انبساط باز در پشت بام ساختمان سر ریز می شود.

حجم مورد نیاز برای منبع دوجداره

مخازن دوجداره ساخته شده در شرکت تولیدی مخزن شوفاژ ، حجم ضخامت متفاوتی دارند و از 200 تا 2000 لیتر متغیر می باشند . برای به دست آوردن دقیق میزان حجم مورد نیاز یک مخزن دوجداره آب گرم ، به اطلاعاتی نظیر تعداد ساکنین، تعداد شیرهای مصرفی، نوع کاربری ساختمان و ضریب تقاضای مصرفی، نیاز است.

جنس منبع دوجداره چیست ؟

جنس منبع دوجداره گالوانیزه می باشد و از نوع گرم می باشد  که از  غوطه وری قطعه در داخل مذاب روی ساخته می شود . استفاده از ورق گالوانیزه گرم ضروری است چون برای  هم به به دست آوردن کیفیت بهتری از جوشکاری و هم به خاطر اینکه قسمت گالوانیزه روی منبع از بین نرود.

ضخامت مخازن دوجداره

به دلیل جریان نداشتن سیال ( آب ، گاز ) با فشار بالا، نیاز به استفاده از ضخامت های بالای ورق نمی باشد و معمولا ضخامت ورقه ها از یک سانتی متر فراتر نمی رود.

غالبا ضخامت جداره بیرونی دو تا سه میلی متر و ضخامت جداره داخلی 4 تا 5 میلی متر است ( فشار سیال در محفظه داخلی به مراتب بیشتر است و به همین دلیل جداره داخلی ضخامت بالاتری دارد). دمای کاری و ضریب خوردگی سیال در حال جریان هم در تعیین ضخامت ورق موثر می باشد.

 

بازدهی حرارتی منبع دوجداره

بازدهی حرارتی این نوع از منابع دوجداره در حدود 95 درصد است و کارکرد و بازدهی بالایی دارند .

 

 لوله کشی منبع دوجداره و نصب منبع دوجداره آب گرم

منبع دوجداره  در داخل موتورخانه مرکزی ساختمان و بالاتر از دیگ، روی پایه ای که معمولا ساخته شده از لوله است، نصب می شود. پایه باید طوری ساخته شود که استحکام لازم را یا به خودی خود و یا با اتصال و تکیه دادن به دیواره های اطراف داشته باشد تا بتوان از افتادن آن پیشگیری کرد.

اجزای سازنده منبع دو جداره آب گرم

 •  هر منبع دوجداره شوفاژ یک مجرای آب سرد در ناحیه زیرخود دارد که از آب شهری ورودی به موتوخانه منشعب می شود. یک عدد شیرفلکه و یک عدد شیر یک طرفه نیز برای این انعشاب مورد نیاز است. وظیفه و کارکرد شیر یک طرفه از برگشت آب گرم منبع به سیستم لوله کشی جلوگیری کرده و شیر فلکه هم به منظور قطع آب ورودی در مواقع ضروری، نصب و استفاده می شود.
 • مجرای برگشت آب گرم جداره منبع به دیگ که در قسمت تحتانی منبع واقع است.
 • یک مجرای تخلیه در قسمت زیرین منبع که به شکل نصب یک عدد شیر سماوری است.
 • مجرای ورودی آب گرم که در قسمت فوقانی منبع واقع بوده و آب گرم ورودی از این دریچه، بعد از گردش در اطراف منبع و انجام تبادل حرارتی، از طریق مجرای برگشت آب گرم که در پایین منبع است، به دیگ بر می گردد.
 • شیر اطمینان نصب شده بر روی قسمت فوقانی منبع تا در مواقع فراگذشت درجه حرارت از حد مجاز، به طور خودکار باز شده و از انفجار منبع جلوگیری می کند.
 • مجرای آب گرم رفت مصرفی که در قسمت فوقانی منبع واقع است و هدایت آب گرم مصرفی را به داخل ساختمان برعهده دارد.
 • شیر هواگیری دستی یا خودکار که روی مجرای ورود آب گرم از دیگ به جداره منبع دوجداره نصب شده و وظیفه هواگیری را بر عهده دارد.

اجزای تشکیل دهنده منبع دو جداره آب گرم

نکات مهم و لازم هنگام خرید

 • توجه به ضخامت ورق و گارانتی ارائه شده توسط شرکت سازنده
 • توجه به محدودیت های ابعادی ورودی درب موتورخانه و امکان سنجی حمل ایمن و اسقترار آن در مکانی مناسب
 • توجه به استفاده از عدسی با ضخامت ورق بیشتر.
 • توجه به پارامترهایی چون ظرفیت و ابعاد منبع دوجداره
 • توجه به حداقل ارتفاع لازم بین بالای منبع تا سقف موتورخانه که در حدود 30 سانتی متر می باشد.

پوسیدگی و خوردگی

آسیب پذیرترین نقاط منبع دوجداره از نظر پوسیدگی و خوردگی، ناحیه عدسی مخزن است که به کشیدگی و ترک های بسیار ریز در ساخت عدسی ها برمی گردد که موجب متحمل شدن تنش های زیادی در این ناحیه می شود. و استفاده از عدسی با ضخامت ورق بیشتر، می تواند عمر منبع را تا 5 سال بیشتر افزایش دهد.

خدمات نصب و راه اندازی منبع دوجداره سخن آخر

تمام محصولات تولیدی شرکت  مخزن شوفاژ  دارای 5 سال ضمانت و خدمات پس از فروش می باشند .در این مقاله از سایت  مخزن شوفاژ تلاش کردیم شما کاربران عزیز را با کلیاتی از منبع دوجداره آب گرم و نکات خرید منبع دوجداره آشنا سازیم تا ضمن اطلاع از شیوه کارکرد آن، با آگاهی کامل نسبت به سفارش و خرید این بخش از تاسیسات موتورخانه اقدام کنید.
چنانچه در زمینه انتخاب منبع مناسب، خرید و یا نصب و راه اندازی منبع دو جداره آب گرم به دنبال بهترین راه حل ها هستید، با ما در تماس باشید تا همکاران ما در واحد فنی، با بهره گیری از تجربه و دانش روز خود، بالاترین سطح کیفی تاسیسات موتورخانه را برای شما عزیزان به ارمغان آورند.