منبع کویل دار

منبع کویلدار چیست

 • منبع کویلدار در  دو نوع ایستاده و افقی تولید می شوند در سیستم های گرمایش مرکزی ساختمان برای تولید آب گرم مصرفی و بهداشتی  از آب سرد ورودی به ساختمان  استفاده می شوند.

  • مکانیزم عمل گرمایشی این منابع  استفاده از انرژی گرمایی آب گرم یا بخار  دیگ حرارت مرکزی ساختمان در کویل نصب شده درون منبع و انتقال این انرژی گرمایی به آب سرد ورودی در منبع کویلی (مانند مبدل حرارتی) جهت گرم نمودن آب سرد مصرفی و تولید آبگرم بهداشتی است.
  • چنانچه پایینترین قسمت کویل منبع کویلی آبگرم افقی بالاتر از سطح کلکتور دیگ آبگرم موتورخانه باشد، تامین آبگرم مصرفی با منبع کویلدار افقی بدون استفاده از پمپ سیرکولاتور آبگرم قابل انجام است.
  • جنس بدنه ی منابع  معمولا از ورق گالوانیزه گرم می باشد ، اما در صورت استفاده از ورق سیاه ، جهت جلوگیری از زنگ زدن و اکسید شدن آن ، سطح داخلی منابع را با رنگ اپوکسی کاملاً پوشش می دهند.

   

  منبع کویل دار آب گرم

  محاسبات  :

  • محاسبه حجم منبع کویلی آب گرم مورد نیاز، ضخامت و نوع ورق بدنه و عدسی ها، بررسی ابعادی منبع کویلی از نظر امکان ورود و نصب در موتورخانه ساختمان و همچنین تعیین نوع کویل و سطح تبادل حرارتی کویل مورد نیاز باید توسط کارشناسان و به دقت انجام گیرد.
  • در مورد محاسبه سطح تبادل حرارتی کویل در منبع  بعنوان یک قاعده کلی می توان گفت برای محاسبه مقدار سطح تبادل حرارتی کویل منبع، کل گرمای مورد نیاز منبع را (با توجه به حجم منبع و اختلاف دمای آب سرد ورودی و آب گرم خروجی از منبع) بر ضریب کلی انتقال حرارت (U جنس کویل منبع) ضرب در اختلاف دمای لگاریتمی آب ورودی و خروجی تقسیم می نمائیم.

  کاربرد ها انواع منبع کویلدار :

   برتری منابع کویل دار نسبت به منابع دوجداره ، آسودگی تعمیرات آن بدلیل تک جداره بودن ( در صورت نشت) ، سرعت بیشتر گرم کردن آب سرد منبع و همچنین راندمان بالاتر کاری بدلیل وجود کویل (یا مبدل حرارتی) در داخل آن می باشد.

  منابع کویل دار نیز مانند انواع منابع دیگر در مدل های عمودی و افقی و بر اساس محاسبه و سفارش کارشناس پروژه جهت نصب در موتورخانه ی هتل ها ، بیمارستان ها ، مجتمع های مسکونی و اداری، کارخانجات، استخرها و … ساخته و با گارانتی معتبر ارائه میشوند.

  منبع کویلدار یا منبع دوجداره

  شاید برای بسیاری از افراد این پرسش پیش بیایید که منبع دوجداره بهتر است یا مخزن ( منبع کویلدار؟ در جواب باید بگوییم که به بسیاریز پارامتر ها مانند مانند ظرفیت استفاده، مکان استفاده، زمان استفاده، مصرف ساکنین یک ساختمان، هزینه و یا دیگر موارد باشد.

  در این قسمت به بررسی هر دو منبع می پردازیم و به صورت دقیق معایب و مزایای آن ها را بررسی می کنیم و در نهایت شما هستید که تصمیم می گیرید منبع کوئلدار یا منبع دوجداره را انتخاب کنید .

  اجزا منابع کویلدار چیست :

  بدنه :

  بدنه این منابع از ورق گالوانیزه با ضخامت های معین ساخته می شود. ضخامت ورق ها بر اساس فشار سیستم، ظرفیت و دمای آب منبع انتخاب می شود .

  کویل :

  برای انتقال حرارت در سیستم از کویل های مسی به دلیل ضریب انتقال گرما بالا استفاده می شود.

  دریچه بازدید :

  دریچه ای در بدنه منبع و هم تراز با قسمت کویل دار منبع وجود دارد.
  از این دریچه برای بازبینی داخل منبع، بازدید از کویل و انجام تعمیرات استفاده می شود.

  لوله های ارتباطی :

  شامل لوله های آب سرد و گرم بهداشتی و لوله های گرمایش (کویل) است.

  بوشن ها :

  قطعه پیچ دار است که در دو حالت پلاستیکی و فلزی ساخته می شود. وظیفه بوشن ها اتصال دو لوله ارتباطی به یکدیگر است.
  انواع مختلف سنسورها را می توان به وسیله بوشن به منابع کویل دار متصل کرد.

  • سنسور دما
  • شیر تخلیه
  • گیج فشار
  • شیر اطمینان و …

  اتصالات منبع کویل دار

   

  مقایسه منبع دوجداره و کویل دار

  مقایسه هزینه خرید منبع

  اگر از از نظر هزینه بخواهیم بررسی کنیم ، با یک ظرفیت مشخص معمولا هزینه منبع کویلدار با ضخامت ورق ذخیره یکسان با منبع دوجداره بیشتر است.چرا که در یک منبع کویل دار کویل‌های مسی و صفحه لوله و کلگی چدنی و فلنج نصب می گردد که هزینه کلی یک مخزن را نسبت به منبع دوجداره افزایش می دهد.استفاده از  کویل دار ایستاده نسبت به منبع کویلدار خوابیده و منبع دوجداره نیز هزینه بیشتری دارد چون منبع کویل دار ایستاده نیازمند پمپ در گردش و کویل مسی بیشتری برای ایجاد بازده مناسب است.پس از بررسی هزینه به این نتیجه رسیدیم که هزینه مخزن کویل دار بیشتر از مخزن دوجداره است .

  ظرفیت استفاده از منبع و بازده حرارتی

  با بزرگتر شدن منبع آبگرم مورد استفاده برای ساختمان، برای انتقال حرارت بیشتر نیازمند سطح حرارتی بیشتری بین آب گرم مصرفی و آب داغ در گردش است.این سطح در منبع دوجداره از طریق جداره دوم و در مخزن  کویلدار از طریق لوله های مسی تامین می گردد.با افزایش اندازه منبع، نسبت سطح به حجم در منبع دوجداره کاهش می یابد و به دنبال آن بازده منبع دوجداره کاهش می یابد.به طور کلی تا ظرفیت 600 لیتر بازده حرارتی منبع دوجداره و کویل دار تقریبا یکسان است. اما تا هزار لیتر این مقدار کمی کاهش پیدا می کند.

  طبق مقررات ملی ساختمان

  در صورتی که ظرفیت مخزن 1000لیتر یا بیشتر باشد باید از منبع کویلدار برای منبع آبگرم موتورخانه استفاده کرد و استفاده از منبع دوجداره درست نیست.پس استفاده از منبع کویلدار در ظرفیت های بالاتر نسبت به منبع دوجداره ارجحیت دارد. اگر از نظر میزان مصرف سوخت بخواهیم بررسی کنیم به این نتیجه می رسیم که مصرف منبع کویلدار نسبت به مخزن دوجداره کم تر است .

  مکان استفاده و آب مورد استفاده

  اگر از آبی برای سیستم گرمایشی خود استفاده می کنید که دارای مواد معدنی است موجب رسوب و خوردگی دلایل تعویض یک منبع آبگرم می شود .در جایی که خوردگی بسیار زیاد است استفاده از منبع انتخاب را سخت تر می کند زیرا هزینه منبع دوجداره کمتر است و بهتر است از منبع دوجداره استفاده گردد چون اگر بخواهید آن را تعویض کنی هزینه کم تری برای شما دارد .

  اگر که در آب رسوب زیادی وجود داشته باشد، کویل مسی را باید اسید شویی کرد و این نکته مهم را به یا داشته باشید اسیدشویی تا دو یا در موارد نادری در 3 نوبت قابل انجام است و بعد از هربار اسیدشویی به دلیل خوردگی سطح کویل استعداد جذب رسوب بیشتر می گردد.پس در مواردی که آب دارای مواد و املاح زیادی است از منبع دوجداره استفاده کنید .

  مصرف آب کاربران

  یکی از مواردی که می تواند موثر باشد فرهنگ کاربران برای مصرف آب گرم است. تصور کنید در جایی که مصرف آب زیاد باشد بهتر است از منبع کویل دار به جای منبع دوجداره استفاده کرد.زیرا با استفاده از کویل بیشتر می توان بازده حرارتی منبع را افزایش داد و درنتیجه از کمبود آب در موارد مورد نیاز جلوگیری کرد.لذا استفاده از منبع کویلدار به جای منبع دوجداره در ظرفیت های یکسان ولی با استفاده از کویل بیشتر توصیه می گردد.

  هزینه تعمیر و نگهداری مخزن دوجداره و کوئلدار

  هرینه تعمیر و نگهداری مخازن کویل دار از منابع دوجداره بیشتر است .تنها مشکل ایجاد شده برای منبع دوجداره خوردگی و پوسیدگی است که باید به موقع تعویض گردد.اما مخزن های کویل دار نیازمند اسیدشویی، تعویض کویل و تعویض مخزن هستند .این تعمیر ممکن است در منابع ایستاده بیشتر باشد و پمپ نیز نیازمند تعویض باشد.پس از مقایسه به این نتیجه رسیدیم که هزینه تعمیر و نگهداری در منبع کویل دار بیشتر از منبع دوجداره است.

  هزینه تعویض مخازن  کویلدار و دوجداره

  هزینه تعویض مخزن کویل دار ایستاده معمولا از منبع دوجداره و مخزن کویل دار خوابیده کمتر است. در صورتی که قصد دارید به جای منبع دوجداره از منبع کویلدار یا برعکس استفاده کنید ممکن است هزینه های بیشتری را بابت تعویض لوله کشی پرداخت کنید.در صورتی که از مخزن قبلی خود به خوبی پاسخ گرفته اید پیشنهاد می شود که به فکر افزایش ظرفیت و یا تغییر نوع مخزن نباشید و مخزن قبلی را جایگزین کنید.

  نکاتی نصب منبع کویلدار چیست :

  ظرفیت این منابع با توجه به فضای موجود در موتورخانه و میزان آب گرم مورد نیاز در طول شبانه روز انتخاب می شود.در لوله ورودی این منابع حتما شیر یک طرفه نصب می شود، این کار از برگشت آب گرم و وارد شدن فشار به لوله آب شهری جلوگیری می کند.یک لوله آب گرم برگشتی باید در سیستم در نظر گرفته شود تا آب گرم در هر لحظه در اختیار مصرف کننده ها باشد.لوله آب گرم در راس بالای منبع و لوله آب سرد در قسمت پایین منبع نصب شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای