موتورخانه

مبدل های صفحه ای چیست؟

مبدل های صفحه ای چه نوع عملکردی دارند؟
 • برای آشنایی کامل با نحوه عملکرد مبدل های حرارتی صفحه ای این مقاله را تا پایان آن مطالعه فرمایید.

  مبدل های صفحه ای یکی از انواع پرکاربرد مبدل های حرارتی می باشند.عملکرد این مبدل ها به این صورت می باشد که حرارت را  با استفاده از سطوح نازک فلزی که دارند بین سیال های سرد و گرم منتقل می کنند. سوالی که ممکن است برای برخی پیش بیاید که مبدل حرارتی چیست؟و چه کاربردی دارد؟

  در ابتدای مقاله توضیحاتی را در مورد مبدل های حرارتی می دهیم تا بطور کامل با نحوه عملکرد آن و اینکه مبدل هایی صفحه ای که یکی از مهم ترین نوع مبدل های حرارتی می باشند بطور مفصل هر آنچه را که باید در مورد مبدل صفحه ای بدانید را شرح می دهیم پس با گروه شرکت مخزن شوفاژ همراه باشید.

   

  مبدل های صفحه ای چه عمکلردی دارند

   

   

  مبدل حرارتی چیست؟

  مبدل های حرارتی یا گرمایی همان طور که از نامشان مشخص می باشد برای انتقال حرارت بین سیال های سرد و گرم مورد استفاده قرار می گیرد و اینکه با انتقال حرارت می توانند باعث خنک کردن سیال و یا گرم کردن آن ها در دماهای مختلف شوند.کاربرد مبدل های حرارتی در نیروگاه ها و صنایع سوخت و تولید وتهویه مطبوع و ….می باشد و کاربرد های دیگر مبدل های حرارتی در برج خنک کن ها و رادیاتورها و فن کویل دار و ..است.

   

  مبدل های حرارتی بر اساس ساختار به 4 نوع تقسیم می شوند:

  1.مبدل های لوله ای

  2.مبدل های پوسته و لوله

  3.مبدل های هوا خنک یا فن دار

  4.مبدل های صفحه ای

   

  توضیحاتی را در مورد مبدل حرارتی و انواع مبدل ها گفتیم و در مقاله ای دیگر توضیحات کامل تری در مورد مبدل های حرارتی و مزایا و معایب و نحوه عملکرد آن خواهیم داد.همانطور که گفتیم یکی از پرکاربردترین نوع مبدل های حرارتی از نوع صفحه ای می باشد در ادامه:

   

  مبدل صفحه ای چیست؟

  مبدل های حرارتی صفحه ای از تعدادی صفحه فلزی که با فاصله کمی از هم قرار گرفته اند تشکیل شده اند و صفحات باید بصورت یکی در میان آب بندی شوند.سیال های موجود در مبدل های صفحه ای یکی برای دماهای بالا و یکی برای دماهای پایین و از طریق سطح فلزی باهم تبادل حرارت می کنند.مبدل های صفحه ای حرارتی به دلیل اینکه سطح انتقال حرارت زیادی را برای سیال ها ایجاد می کنند آن ها را در ابعاد کوچک تولید می کنند.مبدل های صفحه ای به دلیل اینکه ساختار صفحاتی خاص دارند باعث ایجاد جریان و باعث افزایش ضریب انتقال حرارت بین صفحات می شوند.قرارگیری صفحات مبدل صفحه ای بصورت موازی و ازجنس استنلس استیل و از طریق واشر های پلاستیکی کانال های آب بندی را ایجاد می کنند.از مبدل های صفحه ای می توانند در صنایع غذایی و بهداشتی استفاده کنند.

   

  مبدل های صفحه ای چیست؟و نحوه عملکرد آن ها به چه صورت خواهد بود؟

   

  نحوه عمکلرد مبدل های صفحه ای چیست؟

  مبدل های صفحه ای همانطور که از قبل اشاره کرده بودیم از تعدادی صفحه بصورت متوالی و به شکل موازی و با ضخامتی کم تشکیل شده اند و یک فضای خالی بین صفحات وجود دارد. مبدل های صفحه ای توسط لوله سیال سرد به لوله سیال گرم جریان به صفحات گفته شده وصل می شود در این حالت انتقال حرارت بین سیال ها بالا می رود و در نتیجه انتقال حرارت از طریق صفحه هات بین سیال ها انجام ی شود.بدانید که مبدل های صفحه ای به دلیل عملکرد مناسبی که دارند در بین انواع مبدل های حرارتی پر کاربردتر و هم چنین در صنایع مورد استفاده قرار گرفته می گیرند.

   

  مزایای مبدل های صفحه ای:

  1.تمیز کردن و تعمیر و نوسازی صفحات مربوط به مبدل های صفحه ای کار آسان و راحتی می باشد زیرا پشته صفحات بصور کاملا ساده باز می شود.

  2.مبدل های صفحه ای وزن کم و همچنین به راحتی در جاهایی که فضای محدود و کم دارند می توان استفاده نمود.

  3.ساختار مبدل های صفحه ای به گونه ای می باشد که نیاز به جداسازی فضای اضافی برای انجام کاری مثل تعمیرات و … ندارد.

  4.مبدل های صفحه ای با وجود ابعاد کم بسیار پر کاربرد و کارآمدتر از نوع های دیگر مبدل های حرارتی می باشد.

   

  معایب مبدل های صفحه ای:

  1.از لحاظ قیمت می توان گفت نسبت به انواع دیگر مبدل ها حرارتی گرانتر می باشند.

  2.وجود واشر ها که باعث ترکیب نشدن مواد سیال می شوند اگر نشتی پیدا کنند و سیال آب سرد و گرم با هم ترکیب شوند پیدا کردن صفحه ای که نشتی دارد کار بسیار مشکل خواهد بود.

  1. واشرهایی که آسیب دیده اند در محل تعمیر و نوسازی آن ها کار مشکلی برای مصرف کننده خواهد بود زیرا باید واشر را برای تعویض برای تولید کننده ارسال و واشر نو را از آن ها دریافت کند که هم زمان و هم هزینه زیادی را به همراه خواهد داشت.

  4.عیبی دیگری که صفحات مبدل می توانند داشته باشند اینکه باعث کاهش انتقال حرارت و گرما شوند. که این مشکل زمانی برای مبدل صفحه ای پیش می آید که صفحات به هم فشرده و ایجاد پشته صفحه را می کنند و فاصله و فضایی که بین صفحات است بسیار کم است که باعث مشکلات مثل کاهش انتقال حرارت و گرما برای سیال ها می شود.

  5.باز و بسته کردن صفحات و محکم کردن بیش از حد پیچ ها برای انجام تعمیرات و یا موارد دیگر.. به مرور با انجام این کار باعث خرد شدن صفحات مبدل می شود و یا اینکه اگر شیارهای مربوط به صفحات براثر باز و بسته شدن آسیب ببیند و اینکه واشرها تحت فشار قرار بگیرند  ممکن است صفحه دیگر به درستی محکم نشود.

  6.مبدل های صفحه ای را نمی توانیم برای کاربردهایی که فشار بالا دارند استفاده کنیم زیرا اگر به مبدل فشار بیاید واشرها از جای خود خارج می شوند و عمکلرد بین صفحات بهم می ریزد پس دقت کنید از مبدل های صفحه ای برای جاهایی کاربرد خواهد داشت که فشار پایین باشد.

   

  انواع مبدل های صفحه ای:

  1.مبدل های صفحه ای واشر دار

  2.مبدل های صفحه ای ریخته گری

  3.مبدل های صفحه ای جوشی

  4.مبدل های صفحه ای نیمه جوشی

   

  مبدل های صفحه ای واشر دار یا گسکت دار:

  از واشرها و صفحات به این دلیل استفاده می کنند که برای جدا کردن سیال های آب سرد و گرم واینکه از مخلوط شدن سیال ها یا اینکه می تواند ازنشتی آب جلوگیری کند.محل قرار گیری این واشرها تنها در یک طرف از صفحه می باشند.پس دقت کنید که واشر ها دچار مشکلاتی نشوند که باعث ترکیب شدن سیال آب سرد و گرم باهم شوند چون عمکلرد مبدل را به شدت کاهش می دهند و مزیتی خوبی که دارند می توان به راحتی آن ها را تمیز و هزینه پایین برای نگهداری و تعمیر دارند.

   

  مبدل های صفحه ای واشر دار چیست؟

   

  مبدل های صفحه ای ریخته گری:

  این نوع مبدل ها به دلیل اینکه صفحات آن ها از ترکیب فولاد ضد زنگ با ریخته گری مس بوجود آمده است مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ زدگی و رسوب شدن دارند به این دلیل کاربرد زیادی همم می توانند در صنایع داشته باشند.این نوع مبدل صفحه ای به دلیل اینکه بهره وری و راندمان بالا و فشرده دارند انتخاب آن می تواند برای مصرف کننده مقرون به صرفه تر خواهد بود.

   

  مبدل های صفحه ای جوشی:

  عملکرد این صفحات شبیه به صفحات واشردار می باشد ولی بجای استفاده از واشر از جوش استفاده می کنند.مبدل های صفحه ای جوشی دوام و عمکلرد بالایی برای انتقال دما بین سیال ها دارد و اینکه می تواند فشار بالا را تحمل کنند و اینکه مشکلی که می توانند داشته باشند به دلیل اینکه صفحات بهم جوش داده می شوند تمیز کاری آن ها امکان پذیر نمی باشد.

   

  مبدل های صفحه ای نیمه جوشی:

  ترکیب این مبدل ها از مبدل های واشردار و جوش می باشد.یک جفت از صفحات با واشر و جفت دیگر با جوش بهم متصل می شوند. به این ترتیب دو مسیری که سیال ها در آن می باشند یکی با جوش و دیگری با واشر می باشد و مزیتی که می توانند داشته باشند به راحتی می توان یکی از مسیر ها را سرویس و مسیر دیگر را برای انتقال حرارت استفاده کرد.مبدل های نیمه جوش برای انتقال حرارت و مواد گران با ریسک از دست دادن سیال بسیار انتخاب مناسبی می باشند.

   

  نکات استفاده از مبدل های حرارتی:

  1.دقت کنید که مبدل های صفحه ای اگر دمای سیال های آن ها از 60درجه سانتی گراد بالا رود خاصیت خورندگی و زنگ زدگی پیدا می کنند که برای جلوگیری از این عوامل باید از صفحه ی پوشش برای جلوگیری از تماس بین صفحات استفاده کرد.

  1. اگر مبدل در جایی قرار گرفته باشد که دمای هوا بسیار پایین باشد امکان تغییر شکل مبدل های صفحه ای و اینکه یخ زدن آب درون مبدل می شود.

  3.برای تمیز کردن مبدل های صفحه ای توجه کنید که حتما مبدل خشک و به دمای زیر 40درجه سانتی گراد رسیده باشد تمیز کردن مرتب مبدل های صفحه ای می تواند از رسوب و زنگ زدگی صفحات جلوگیری کرده و راندمان و عمکلرد صفحات را بالا ببرد و انتقال حرارت هم بین سیال ها به درستی انجام شود.

  4.اگر صفحه ای دچار آسیب شود باید کل صفحات ها را بازسازی و تعویض کنیم پس زمانی که صفحات نشتی دارند جلوگیری کردن از نشتی صفحات  کار بسیار آسان تر از تعویض صفحات می باشد.

   

  نتیجه گیری:

  مبدل های حرارتی صفحه ای برای انتقال حرارت بین سیال های آب سرد و گرم کاربرد دارند و این را بدانید که وقتی دو جسم با دماهای متفاوت کنار یکدیگر قرار بگیرند باعث پدیده ای بنام انتقال حرارت بین آن ها می شود و گرما از سمت جسمی که دمای بیشتری دارد به سمت جسم با دمای پایین تر انتقال پیدا می کند.مبدل های صفحه ای یکی از پرکاربرد ترین نوع مبدل های صفحه ای هستند که سیال های آب سرد و گرم در بین صفحات آن وجود دارند.

   

   

  برای قیمت و انتخاب مبدل های حرارتی به این موارد دقت کنید :

  1.ظرفیت مبدل های صفحه ای

  2.مکان که قرار است مبدل در آن جا نصب و راه اندازی شود.

  3.رسوب زدایی مبدل ها

  4.ابعاد مبدل های صفحه ای

  قبل از خرید و انتخاب مبدل مورد نظر خود اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید تا بتوانید ببهترین محصول با کیفیت و برند داشته باشید.

   

  شرکت مخزن شوفاژ

  شرکت مخزن شوفاژ تولید و طراحی کننده مبدل های صفحه ای با کیفیت و گارانتی پس از فروش  با استانداردهای روز دنیا و جز بهترین و برندترین شرکت های توسعه یافته توسط افراد متخصص در این زمینه می باشد.مبدل های صفحه ای تولید شده توسط شرکت مخزن شوفاژ توسط مهندسین با سابقه و تجربه  که توانسته اند امتیاز و رضایت مندی زیادی را در بین مشتریان خود کسب کنند.از مبدل های صفحه ای شرکت مخزن شوفاژ می توان در صنایع غذایی و دارئی و صنایع نفت و پتروشیمی و …. استفاده نمود.پس می توانید قبل از خرید  و انتخاب محصول با کیفیت با مشاوران خرید ما تماس گرفته و راهنمایی ها لازم درخصوص خرید و انتخاب را از آن ها دریافت کنید.

   

   

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای