سختی گیر رزینی

نکات مهم هنگام خرید سختی گیر رزینی

 • بطور کلی سختی گیر رزینی وظیفه حذف ترکیبات معدنی معلق و املاح محلول در آب سیستم های گرمایش و سرمایش ساختمان را به عهده دارند.

  سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک
  یون های ناپایدارکلسیم و منیزیم حاصل از املاح بی کربنات کلسیم و منیزیم موجود در آب، در اثر حرارت از حالت محلول به حالت رسوب پایدار کربنات کلسیم و کربنات منیزیم تبدیل می گردند و روی سطوح تبادل حرارت در سیستم های گرمایشی و سرمایشی رسوب می نمایند.

  تشکیل رسوب پایدار روی سطوح انتقال حرارت دستگاه هایی مانند کویل هواسازها و فن کویل ها، کندانسور و اواپراتور چیلرها، سطوح داخلی دیگ های چدنی و سطح تیوپ های دیگ های فولادی و مبدل های حرارتی، باعث کاهش راندمان تبادل حرارتی دراین تجهیزات می گردد که باید قبل از ایجاد رسوب، با استفاده از سختی گیر های رزینی یا تبادل یونی نسبت به حذف این عناصر و رسوبات مخرب و مضّر اقدام گردد.

  سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک ساخت شرکت شوفاژ مخزن با کیفیت بسیار عالی، گارانتی و خدمات پس از فروش در ظرفیت های گوناگون و با ویژگی های بسیار در مقایسه با محصولات مشابه ارائه میشوند.

  نکته مهم هنگام خرید سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک

  • مهم ترین نکته در هنگام خرید سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک، لزوم حضور منظم و دوره ای اپراتور، جهت نگهداری و بک واش دائمی سختی گیر میباشد.
  • یکی از وظایف مهم فرد سرویسکار در موتورخانه انجام عملیات بک واش (حذف سختی آب و رسوبات دستگاه سختی گیر) در سختی گیر های رزینی نیمه اتوماتیک است و این عمل باید بصورت منظم و دوره ای طبق دفترچه راهنمای پیوست توسط اپراتور موتورخانه انجام شود. در صورت عدم انجام عملیات بک واش سختی گیر های رزینی نیمه اتوماتیک، رسوبات و املاح آب در دستگاه جمع میشود و پس از مدتی دستگاه سختی گیر رزینی بطور کامل از کار می افتد.

  تفاوت سختی گیر رزینی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

  • عملیات بک واش (back wash) و احیاء در سختی گیر های رزینی با شیر نیمه اتوماتیک بصورت منظم و نظارت شده توسط اپراتور موتورخانه و در سختی گیرهای رزینی با شیر تمام اتوماتیک بدون نیاز به اپراتور و بر مبنای سیستم تنظیم جریانی یا زمانی بصورت خودکار انجام می پذیرد.

  محاسبه ظرفیت سختی گیر رزینی میتوان از فرمول زیر استفاده نمود:

  سختی گیر رزینی

  بنابراین جهت محاسبه ظرفیت مورد نیاز سختی گیر رزینی، پس از تعیین مقدار آب مصرفی پروژه و اندازه گیری مقدار سختی آب محل پروژه (با استفاده از کیت های مخصوص موجود در بازار و یا ابزار مخصوص آن) میتوان با استفاده از فرمول فوق ظرفیت سختی گیر رزینی را با دقت کافی محاسبه نمود.

  از ویژگی ها و مزایای سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک  میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. فرآیند تبادل یونی

  مزیت سختی گیر رزینی نسبت به انواع دیگر سختی گیرها، حذف سختی آب توسط فرایند تبادل یونی بوده که می توان کاهش سختی آب در این روش را با استفاده از کیت های سنجش سختی مشاهده نمود ولی در انواع دیگر سختی گیرها (رسوب زداها)، املاح در آب معلق نگه داشته می شود و عمل حذف یا کاهش سختی آب امکان پذیر نمی باشد.

  2. مجهز به ملزومات جانبی

  کلیه سختی گیرهای رزینی علاوه بر دارا بودن شیر نیمه اتوماتیک 3 راهه همراه با لوله کشی های مربوطه و نازل هایی از جنس پلی وینا ( مقاوم در برابر خوردگی و شکنندگی ) ، دارای ملزومات جانبی مربوطه مانند تانک نمک ، سیلیس دانه بندی شده ، گیج یا مانومتر فشار آب و رزین می باشند .

  3. فشار کار

  فشار کار سختی گیر رزینی 4 بار (bar) بوده و ضخامت ورق بدنه و عدسی های بالا و پائین آن نیز بر اساس ظرفیت و سایز دستگاه محاسبه و تعیین می گردند.

  سختی گیر رزینی

  4. حفاظت و استانداردها

  به منظور محافظت از جداره داخلی سختی گیر و استاندارد آب خروجی از دستگاه ، سطوح داخلی سختی گیر رزینی با پوششی از رنگ اپوکسی پوشیده می شود.

  5. ساخت انواع سفارشات شما

  شرکت شوفاژ مخزن سفارشات انواع سختی گیرهای رزینی دوبلکس و حتی تريپلکس را نیز، با رعایت کلیه استانداردهای فنی مهندسی تولید می نماید.

  6. قیمت، گارانتی و خدمات پس از فروش

  قیمت کلیه سختی گیرهای رزینی نیمه اتوماتیک ارائه شده در سایت  به روز بوده و تخفیف های مورد نظر مصرف کنندگان در این قیمت ها لحاظ گردیده است، بطوریکه این قیمت ها نیز شامل بخش تضمین بهترین قیمت سایت  می باشد.

  دستور العمل راه اندازی سختی گیر رزینی

  1. ابتدا سختی گیر رزینی را پس از قرار دادن روی فونداسیون مناسب مطابق توضیحات صفحه قبل لوله کشی نمایید.
  2. سپس فلنج پایین سختی گیر را باز کرده و سیلیس های دانه درشت تر را به آرامی داخل دستگاه بر روی صفحه نازل ها بریزید. (دقت کنید نازل آسیب نبیند.) سپس روی آن را صاف کرده و فلنج پایین را به طور کامل بسته و آب بندی نمایید.
   اکنون فلنج بالا را باز کرده و سیلیس های ریزتر را داخل سختی گیر بر روی سیلیس های درشت تر بریزید.
  3. کیسه های رزین را به طور کامل بر روی سیلیس های ریخته شده در سختی گیر تخلیه نموده و فلنج بالا را محکم بسته و آب بندی نمایید.
  4. اهرم شیر چند راهه را بر روی وضعیت شماره 3 (RUN) قرارداده و شیر شماره 2 (خروجی) را بسته و شیر شماره 4 (تخلیه) و شیر شماره 1 (ورودی) را به مدت 5 دقیقه باز نمایید تا سیلیس های دستگاه شسته شوند. سپس شیر شماره 4 (تخلیه) را بسته و شیر چند راهه را به مدت 10 دقیقه بر روی وضعیت شماره 1 (WASH) قرار داده تا رزین های دستگاه نیز شسته شود.
  5. شیر چند راهه را بر روی وضعیت شماره 3 (RUN) قرار داده و سختی گیر را از طریق شیر شماره 6 هواگیری نمایید. با باز نمودن شیر شماره 2 (خروجی) سختی گیر آماده بهره برداری می باشد. (با افزودن نمک درون مخزن نمک و اضافه نمودن آب، دستگاه را جهت مرحله احیاء آماده نمایید.)

  نکات مهم در بهره برداری از سختی گیرهای رزینی

  1. سختی آب خروجی از سختی گیر همواره باید از طریق شیر نمونه گیری به وسیله کیت سختی سنج کنترل گردد. به محض اینکه سختی آب از حد مجاز بیشتر شود، باید نسبت به عمل احیاء رزین اقدام نمایید.
  2. در زمان احیاء رزین اطمینان حاصل کنید فشار داخل مخزن سختی گیر بین 1.7 تا 3.5 بار باشد. اگر فشار داخل مخزن کم باشد، در مکش آب نمک اختلال ایجاد خواهد شد و در فشار های بالا ممکن است قطعات شیر چند راهه صدمه ببیند.
  3. بهتر است در فشارهای بالاتر از 4.5 بار قبل از ورودی شیر چند راهه، از یک شیر فشارشکن استفاده نمائید، یا حداقل در زمان تغییر موقعیت دسته شیر چند راهه، شیر شماره 1 (ورودی) را بسته تا از وارد شدن فشار ناگهانی به شیر چند راهه جلوگیری شود.
  4. حتما توجه داشته باشید که استفاده از نمک متبلور شده با خلوص بالا توصیه می گردد. زیرا اگر از سنگ نمک و یا نمک معمولی استفاده نمائید، به سبب ناخالصی موجود در نمک، عمر رزین بسیار کاهش یافته و رزین بطور کامل احیاء نمی گردد.
  5. میزان مکش آب نمک در کارخانه از پیش تنظیم شده است در صورت نیاز امکان تنظیم مجدد مکش آب نمک در پشت شیر چند راهه کنار لوله آب نمک وجود دارد. میزان مکش باید به گونه ای باشد که احیای رزین با آب نمک با غلظت حدود 10% انجام شود.) کاهش مکش آب نمک می تواند به دلیل کاهش فشار درون سختی گیر باشد. همچنین لازم است کنترل شود عاملی موجب گرفتگی مسیرآب نمک سختی گیر نگردد.
  6. استفاده از آب های گل آلود و دارای مواد معلق و همچنین آب هایی که دارای املاح آهن، منگنز، مس و دیگر فلزات سنگین می باشند، رزین های سختی گیر را زود فرسوده و آبدهی دستگاه سخت گیر را کم می کند. بنابراین توصیه می شود قبل از ورود آب به دستگاه سختی گیر، مواد معلق موجود در آب توسط یک فیلترشنی از آب جداگردد.
  7. هنگام حرکت دادن دسته شیر چند راهه، آن را به آرامی به طرف خود کشیده و در موقعیت مورد نظر قرار دهید. زیرا ممکن است با رها کردن ناگهانی آن، قطعات داخلی شیر صدمه ببیند.
  8. توصیه می گردد سالی یکبار بدون اینکه شیر چند راهه باز شود از شکاف بین کلاهک و بدنه شیر، با گریس معمولی عملیات گریسکاری شیر چندراهه انجام گردد.
  9. ضروری است از یخ زدگی رزین و آب در سختی گیر جلوگیری به عمل آید. یخ زدگی موجب از بین رفتن رزین می گردد.

  روش راه اندازی و نصب سختی گیرهای رزینی نیمه اتوماتیک با مخزن فلزی

  سختی گیر  با تصفیه شیمیایی آب و به کمک رزین های مخصوص (آنیونی،کاتیونی) بنا به نیاز خریدار ، آب کاملا نرمی را با صرف هزینه اندک جهت مصارف تاسیساتی و صنعتی از جمله دیگ های بخار ،دیگ های فولادی، دیگ های چدنی، برج های خنک کننده و سایر مصارف صنعتی و عمومی در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند.

  این نوع سختی گیر ها به صورت نیمه اتوماتیک عمل میکنند که در ادامه روش راه اندازی آن ها شرح داده می شود.

  سختی گیر رزینی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

  عملیات مقدماتی راه اندازی سختی گیر پس از نصب دستگاه در محل مورد نظر

  1. لوله های آب ورودی و خروجی دستگاه را به سیستم وصل کنید.
  2. پس از باز کردن درب دریچه (فلنچ دست رو) مطابق شکل با سیلیس و رزین کاتیونی و یا آنیونی بستر سازی کرده و سپس دریچه (فلنچ دست رو) را محکم به روش بستن ستاره ای ببندید.
  3. تانک نمک (حاوی محلول آب و نمک با غلظت مناسب ، به ازای هر لیتر رزین 250 گرم نمک باید حل شده باشد) را زیر لوله آب نمک دستگاه قرار دهید.

  سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک

  راه اندازی سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک مخزن فلزی

  1. ابتدا همه شیرها را بسته و شیر هواگیری دستگاه را باز کنید.
  2. دسته شیر سولو را در وضعیت Run قرار دهید.
  3. شیر شماره 1 در تصویر شماره 2 (ورودی) را باز کنید ، در این حالت مخزن دستگاه به تدریج پر از آب می گردد.
  4. به محض خروج آب از لوله هواگیری ، شیر هواگیری را ببندید.
  5. شیر شماره 2 در تصویر شماره 2 (خروجی) را باز کنید ، بدین ترتیب دستگاه آماده بهره برداری و سختی گیری آب است.
  • نکته 1 : در حین بهره برداری از دستگاه سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک فلزی دماتجهیز اطمینان حاصل نمائید که فشار نسبی داخل مخزن بین 1.7 تا 2.5 بار(Bar) باشد.(از طریق بارومتر نصب بر روی دستگاه)

  اگر فشار داخل مخزن کمتر از 1.7 Bar (بار) باشد ، در آب بندی شیر سولو و مکشی آب نمک اختلال ایجاد خواهد شد، همچنین در فشار بالاتر از 6 بار(Bar ) ممکن است قطعات شیر سولو دچار صدمه گردند.

  • نکته 2 : هیچ گاه در حال کار یا بهره برداری از شیر سولو درفشارهای بالاتر از 2.5 بار استفاده نکنید.
  • نکته 3 : سختی آب تصفیه شده خروجی از سختی گیرها همواره باید با تست کیت کنترل شده و مورد آزمایش قرار گیرد و به محض اینکه سختی آب از حد مجاز بیشتر شد بلافاصله باید نسبت به عمل احیاء کردن رزین که در ادامه شرح داده می شود ، اقدام نمود. به طور میانگین این عمل هر 2 هفته یک بار انجام می پذیرد.

  روش احیاء کردن رزین سختی گیر

  1. ابتدا شیرهای شماره 1-2-3-4 در را ببندید.
  2. دسته شیر سولو را در وضعیت Regen قرار دهید.
  3. شیر شماره 3 و 4 را باز کنید تا محلول آب و نمک وارد سیستم شود. اگر درپوشی روی نازل نمک را که به همین منظور در پشت شیر سولو و در کنار لوله تخلیه تعبیه شده است را باز کنید، به کمک پیچ گوشتی مناسبی می توان میزان مکش را تنظیم نمود.(مقداری آب تخلیه و آب نمک جایگزین می شود)
  4. پس از گذشت مدت لازم مرحله بعدی یعنی شستشوی رزینی با آب را انجام دهید.

  شستشوی رزین با آب

  1. ابتدا تمامی شیرها را ببندید.
  2. شیر سولو را در وضعیت Wash قرار دهید.
  3. شیر شماره 1 و 3 (شیر ورودی و تخلیه) را باز کنید، در ای حالت آب از سمت پایین ستون رزین داخل مخزن دستگاه وارد شده و از بالای آن خارج می شود.
  4. حدود 20 دقیقه تامل فرمائید تا کل رزین موجود در داخل مخزن دستگاه شسته شده و محلول آب و نمک از آن تخلیه گردد.
  5. کلیه شیرها را ببندید و شیر شماره 1 (ورودی) را باز کنید.
  6. سپس دسته شیر سولو را در وضعیت Run قرار دهید در این حالت دستگاه مجددا آماده به کار می باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *