منبع کویل دار, موتورخانه

اسیدشویی منبع کویل دار

اسیدشویی منبع کویل دار

منبع کویل دار به عنوان یکی از تجهیزات سیستم موتورخانه با گذشت زمان و به دلیل عواملی مانند سختی آب، رسوب گذاری و خوردگی، ممکن است دچار رسوب و آلودگی شود. اسیدشویی منبع کویل دار روشی مؤثر و کارآمد برای پاک‌سازی رسوبات و آلودگی‌ها از کویل‌ها و افزایش طول عمر منبع کویل دار است. چون این رسوب‌ها می‌توانند راندمان و کارایی منبع کویل دار را به طور قابل توجهی پایین بیاورند و در نهایت باعث خرابی آن شوند.

در این مقاله، به بررسی جامع رسوب زدایی منبع کویل دار، قیمت اسید شویی، اسید مناسب برای رسوب زدایی و روش‌های جلوگیری از رسوب مجدد، می‌پردازیم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

چرا اسیدشویی منبع کویل دار ضروری است؟

اسید شویی منبع کویل دار یکی از مرسوم‌ترین خدمات شستشوی منبع کویل دار است که در زمینه تعمیرات سیستم گرمایشی موتورخانه‌ها انجام می‌شود. کویل‌های مسی به کار رفته در منابع کویل دار بعد از مدت زمانی کارکرد دچار رسوب می‌شوند. رسوب‌ها می‌توانند مانع از انتقال صحیح گرما یا سرما از کویل‌ها به هوای محیط شوند. با پاک‌سازی این رسوب‌ها، راندمان منبع کویل دار افزایش می‌یابد و همچنین مصرف انرژی کاهش می‌یابد.

ایجاد رسوب در منبع کویل دار می‌تواند باعث خوردگی و فرسایش کویل‌ها شوند. همچنین باعث افت فشار و کاهش جریان آب یا بخار در کویل‌ها می‌شوند. اسیدشویی منبع با جلوگیری از خوردگی، طول عمر منبع کویل دار را افزایش می‌دهد و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد. همچنین از هزینه‌های تعمیر منبع کویل دار و تعویض آن در آینده جلوگیری می‌کند.

چه زمانی باید منبع کویل دار را اسیدشویی کرد؟

 • کاهش راندمان: اگر احساس می‌کنید که منبع کویل دار شما به اندازه قبل کارآمد نیست. آب گرم نیست یا ابتدا گرم است و بعد از مدت کوتاهی ولرم و سرد می شود ممکن است نیاز به اسیدشویی داشته باشد.
 • افزایش مصرف انرژی: اگر مصرف انرژی سیستم گرمایشی یا سرمایشی شما به طور ناگهانی افزایش یافته است، می‌تواند نشانه‌ای از رسوب گذاری در منبع کویل دار باشد.
 • کاهش فشار آب یا بخار: اگر فشار آب گرم یا بخار در سیستم شما کاهش یافته است، می‌تواند نشانه‌ای از گرفتگی کویل‌ها باشد.
 • مشاهده رسوب: اگر در هنگام باز کردن شیر تخلیه منبع کویل دار، ذرات رسوبی مشاهده کردید، باید آن را اسیدشویی کنید.

قیمت اسیدشویی منبع کویل دار

قیمت اسیدشویی منبع کویل دار به عوامل مختلفی مانند ظرفیت منبع، نوع رسوب، و محل سکونت شما بستگی دارد. متخصص مربوطه با توجه به فاکتورهای گفته شده قیمت را به شما اعلام خواهد کرد.

رسوب زدایی منبع کویلی با توجه به اینکه جزو کارهای پرخطر است و اگر توسط افراد متخصص انجام نشود ممکن صدمات جبران ناپذیری به شما وارد کند. پس برای اینکار از متخصص درخواست کمک داشته باشید. همه این عوامل باعث بالا رفتن هزینه رسوب زدایی می‌شوند. قیمت اسیدشویی منبع کویل دار به عوامل مختلفی مانند ظرفیت منبع، نوع رسوب، و محل سکونت شما بستگی دارد. متخصص مربوطه با توجه به فاکتورهای گفته شده قیمت را به شما اعلام خواهد کرد.

 

اسید مناسب برای اسیدشویی منبع کویل دار

اسید مناسب برای اسیدشویی منبع کویل دار

نوع اسید مناسب برای اسیدشویی منبع کویل دار به جنس کویل‌ها و نوع رسوب بستگی دارد. رایج‌ترین اسیدهایی که برای رسوب زدایی منبع کویل دار استفاده می‌شوند عبارت‌اند از:

 • اسید هیدروکلریک
 • اسید سولفوریک
 • اسید فسفریک

متداول‌ترین اسید برای اسیدشویی کویل‌های مسی و فولادی اسید هیدروکلریک است. برای رقیق سازی این اسید، از نسبت ۱ به ۳ اسید به آب استفاده کنید.

اسید سولفوریک قوی‌تر از اسید هیدروکلریک است و می‌تواند برای رسوبات سخت‌تر استفاده شود. با این حال، اسید سولفوریک می‌تواند کویل‌های مسی را نیز خراب کند، بنابراین باید با احتیاط استفاده شود. برای رقیق سازی اسید سولفوریک، از نسبت ۱ به ۱۰ اسید به آب استفاده کنید.

اسید فسفریک ملایم تر از اسید هیدروکلریک و اسید سولفوریک است و برای کویل‌های آلومینیومی مناسب است. برای رقیق سازی اسید فسفریک، از نسبت ۱ به ۳ اسید به آب استفاده کنید.

 

 

مزایای اسیدشویی منبع کویل دار

بعد از انجام رسوب زدایی، میزان گرم شدن آب مصرفی شما در حد قابل توجهی افزایش می یابد که برای ساکنان ساختمان اتفاق خوبی است. رسوب موجود در کویل ها باعث ایجاد لایه ای مضاف روی مبدل های حرارتی است. این امر باعث عدم انتقال حرارت شده و اتلاف انرژی را پدید می آورد. با انجام رسوب زدایی، تبادل انرژی به بالاترین حد خود می رسد و در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

وقتی آب موجود در منبع، گرم نمی‌شود مشعل باید مدت بیشتری کار کند تا بتواند آب را داغ کند. این کار باعث استهلاک تجهیزات موتورخانه می شود. اما با سرویس و رسوب زدایی منبع کویلی تمام این موارد برطرف شده و از استهلاک و کاهش عمر تاسیسات موتور خانه جلوگیری می‌شود.

جلوگیری از رسوب مجدد منبع کویل دار

برای جلوگیری از رسوب مجدد منبع کویل دار، باید ۳ نکته پیشگیرانه و مهم را انجام دهید.

 • استفاده از سختی گیر آب: سختی آب یکی از اصلی‌ترین عوامل رسوب گذاری در منبع کویل دار است. استفاده از سختی گیر آب می‌تواند سختی آب را کاهش داده و از رسوب گذاری جلوگیری کند.
 • کنترل pH آب: pH مناسب آب برای منبع کویل دار بین ۶.۵ تا ۸.۵ است. کنترل pH آب می‌تواند از خوردگی و رسوب گذاری جلوگیری کند.
 • استفاده از مواد شیمیایی ضد رسوب: در بازار، مواد شیمیایی مختلفی برای جلوگیری از رسوب گذاری در منبع کویل دار وجود دارد. استفاده از این مواد می‌تواند به طور قابل توجهی از رسوب گذاری و نیاز به اسیدشویی مجدد در آینده جلوگیری کند.
 • بازرسی دوره‌ای منبع کویل دار: بازرسی دوره‌ای منبع کویل دار توسط یک متخصص می‌تواند به شناسایی زودهنگام رسوب و آلودگی‌ها کمک کند و از مشکلات جدی‌تر در آینده جلوگیری کند.

نتیجه گیری

اسیدشویی منبع کویل دار، روشی مؤثر برای رسوب زدایی و آلودگی‌ها از کویل‌ها و افزایش طول عمر منبع کویل دار است. با انجام رسوب زدایی به موقع و منظم، می‌توانید از راندمان بالا، عملکرد صحیح و طول عمر طولانی منبع کویل دار خود اطمینان حاصل کنید.