منبع کویل دار

اجزا منبع کویل دار

اجزا منبع کویل دار

منبع کویل دار، یکی از تجهیزات رایج در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی است که از آن برای تبادل حرارت بین آب یا بخار گرم و هوای محیط استفاده می‌شود. این نوع منبع، از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام وظیفة خاصی را بر عهده دارند. در این مقاله قصد داریم به بررسی اجزا منبع کویل دار بپردازیم.

بررسی اجزا منبع کویل دار

 

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، منبع کویل دار یکی از تجهیزات اساسی در موتورخانه است. این مبدل حرارتی برای تولید آب گرم بهداشتی به کار می‌رود. در این قسمت با بررسی اجزا منبع کویل دار می‌خواهیم با عملکرد این مبدل حرارتی آشنا شویم.

بررسی اجزا منبع کویل دار

  • بدنه استوانه‌ای: بدنة منبع کویل دار، معمولاً از جنس فلزاتی مانند فولاد یا چدن ساخته می‌شود و وظیفة آن، محافظت از اجزای داخلی منبع در برابر عوامل محیطی است.
  • کویل مسی: کویل، مهم‌ترین بخش منبع کویل دار است و از لوله‌های فلزی مانند جنس مس یا آلومینیوم، تشکیل شده است. سیال گرم یا سرد (مانند آب یا بخار) از داخل این لوله‌ها عبور می‌کند و حرارت خود را به هوای محیط منتقل می‌کند یا از آن می‌گیرد.
  • فن: فن، وظیفة به گردش درآوردن هوای محیط در داخل منبع کویل دار را بر عهده دارد. این کار باعث می‌شود که سطح تماس بیشتری بین هوا و کویل ایجاد شود و تبادل حرارت به طور مؤثرتری انجام گیرد.
  • هد چدنی: هد چدنی، دو قطعة مجزا هستند که در دو انتهای کویل قرار دارند و وظیفه آنها، توزیع سیال گرم یا سرد به طور یکنواخت در داخل لوله‌های کویل است.
  • شیر تخلیه: شیر تخلیه، برای تخلیة آب یا بخار اضافی از داخل منبع کویل دار استفاده می‌شود.
  • شیر هواگیری: شیر هواگیری، برای تخلیة هوای موجود در داخل منبع کویل دار استفاده می‌شود.
  • عایق: عایق، در اطراف بدنة منبع کویل دار نصب می‌شود و از هدر رفتن حرارت به محیط اطراف جلوگیری می‌کند.
  • ترموستات: ترموستات، وظیفة کنترل دمای هوای خروجی از منبع کویل دار را بر عهده دارد.
  • موتور الکتریکی: موتور الکتریکی، برای تأمین نیروی لازم برای فن و پمپ (در صورت وجود) استفاده می‌شود

کویل های مسی منبع کویل دار

اجزا منبع کویل دار| کویل های مسی

کویل‌های منبع کویلی معمولاً از جنس بدنه مس تولید می‌شوند. مس، به دلیل خواص منحصر به فرد خود، به عنوان یکی از بهترین مواد برای ساخت کویل‌های منبع کویل دار شناخته شده است. البته در بعضی موارد به دلیل خوردگی و کیفیت پایین آب، کویل‌هایی با جنس بدنه استیل هم سفارش داده می‌شود.

کویل‌ها معمولاً از نظر فرم و ساخت در دو نوع تولید می‌شوند. کویل‌های U شکل و کویل‌های اسپیرال.

منبع کویلی با کویل‌های U شکل به دلیل طراحی ساده‌ای که دارند رسوب زدایی و عملیات سرویس و نگهداری در آنها به سهولت امکان پذیر است و یکی از مزایای این کویل‌ها شمرده می‌شود.

کویل‌های اسپیرال که از جنس بدنه فولاد یا استنلس استیل ساخته می‌شوند، به دلیل فرم لوله مارپیچ در طراحی آنها، عملیات رسوب زدایی و تعمیرات و سرویس به سختی انجام می‌گیرد. به همین دلیل استفاده از منابع کویلی اسپیرال توصیه نمی‌شود.

در برخی از منابع کویل دار، از چندین کویل به طور موازی یا سری استفاده می شود. این کار باعث می‌شود که ظرفیت گرمایشی یا سرمایشی منبع افزایش یابد. در انتخاب منبع کویل دار، باید به نوع سیال مورد استفاده، ظرفیت گرمایشی یا سرمایشی مورد نیاز، نوع فن، نوع ترموستات و ابعاد منبع توجه کرد.

نصب و راه اندازی منبع کویلی باید توسط افراد متخصص انجام شود. همچنین برای اطمینان از عملکرد صحیح منبع کویل دار، باید به طور مرتب آن را سرویس و نگهداری کرد.

 

 

کاربرد منبع کویل دار چیست؟

منبع کویل دار، یکی از تجهیزات مورد استفاده در ساختمان‌های مسکونی، بیمارستان‌ها و ادارات و… است که برای تأمین آبگرم در دمای قابل استفاده به کار می‌رود. همان‌طور که گفتیم این مخزن حرارتی از اجزا مختلفی تشکیل شده است و هرکدام را به طور مختصر توضیح دادیم.

منبع کویل یا همان آب‌گرم‌کن غیر مستقیم یک مبدل حرارتی پوسته و لوله است. این منبع آب گرم یا بخاری را که را در دیگ چدنی یا فولادی تهیه شده است را از طریق لوله‌ها وارد کویل می‌کند و آب سرد ورودی بدنه استوانه‌ای را گرم می‌کند.

نتیجه گیری

منبع کویل دار، یکی از تجهیزات مهم در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی است که از آن برای تبادل حرارت بین آب یا بخار گرم و هوای محیط استفاده می‌شود. در این مقاله با اجزا منبع کویل دار آشنا شدیم و هر کدام از قطعات و کارایی آن را برای شما شرح دادیم.